Jméno pro chlapce Pepa

Jméno Pepa je variantou jména Josef, které pochází z hebrejského jména Yosef. V češtině je to oblíbené mužské jméno, které se vyskytuje ve více verzích, jako Jozífek, Pepča, Pepík, Pepíček, Pepan, Pepin, Pepino, Jožka, Jožan, Jožánek, Jožínek a Joska. Jméno Pepa bylo mezi novorozenými dětmi v letech 2016-2019 průměrně na 246. místě oblíbenosti. Význam tohoto jména je podobný jako u jména Josef, které znamená 'Nechť Pán přidá dalšího syna'. Mezi významné osobnosti s tímto jménem patří rakouský císař František Josef I., český herec Josef Abrhám, český jazykovědec Josef Dobrovský, český vlastenec Josef Jungmann, český malíř Josef Lada, český spisovatel Josef Čapek, český spisovatel Josefa Škvorecký a český fotograf Josef Sudek.

Původ

hebrejský

Význam

Význam jména Pepa je podobný jako u jména Josef, které znamená 'Nechť Pán přidá dalšího syna'.

Svátek

  • 19. březen (Česko)

Podobná jména a varianty

Joska, Jozífek, Jožan, Jožka, Jožánek, Jožínek, Pepa, Pepan, Pepin, Pepino, Pepík, Pepíček, Pepča

Slavní nositelé

František Josef I.

Rakouský císař, který vládl v letech 1848-1916. Je známý především jako panovník Rakouska-Uherska během přelomu 19. a 20. století.

Josef Abrhám

Český herec, který se proslavil rolí v televizním seriálu 'Případy 1. oddělení' a filmu 'Knoflíkáři'. Je jednou z nejvýraznějších osobností českého filmu.

Josef Lada

Český malíř, ilustrátor a spisovatel, který je známý svými ilustracemi k dílům Karla Čapka, především k románu 'Dobrý voják Švejk'.

Josef Dobrovský

Josef Dobrovský byl český jazykovědec a slavista, který se zabýval zejména studiem starých slovanských jazyků. Jeho dílo má velký význam pro rozvoj českého jazyka a jazykovědy.

Josef Jungmann

Josef Jungmann byl český vlastenec a spisovatel, který se zasloužil o rozvoj českého jazyka a literatury. Je autorem pravidel pro psaní češtiny a významných literárních děl.

Další podobná jména

Nimrod , Žigmund , Amos , Jarolín , Noah , Emín , Matouš , Abadon , Áron , Joannis

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.