Jméno pro chlapce Einar

Jméno Einar je skandinávského původu a v češtině má význam „ten, kdo bojuje sám“. Je to mužské jméno, které se vyskytuje převážně ve Skandinávii a v germánsky mluvících zemích. Jméno Einar bylo v letech 2016-2019 průměrně na 225. místě žebříčku oblíbenosti jmen novorozených dětí v České republice. Má tak poměrně střední popularitu.

Původ

skandinávský

Význam

V češtině má jméno Einar význam „ten, kdo bojuje sám“. Toto jméno vyjadřuje sílu, odvahu a odhodlání čelit výzvám života bez očekávání pomoci od ostatních. Osoba s tímto jménem je často nezávislá a odhodlaná.

Slavní nositelé

Einar Örn Benediktsson

Einar Örn Benediktsson je islandský hudebník, zpěvák a skladatel. Proslavil se jako člen kapely The Sugarcubes, která byla známá v 80. letech 20. století. Je také aktivní ve vlastní sólové kariéře.

Einar Hille

Einar Hille byl norský matematik, který se specializoval na funkcionální analýzu. Je známý zejména svou prací na lineárních diferenciálních operátorech a teorii spektrálního rozkladu.

Einar Gerhardsen

Einar Gerhardsen byl norský politik a státník, který byl premiérem Norska v letech 1945-1951, 1955-1963 a 1963-1965. Byl jedním z hlavních představitelů norské Labour Party a hrál klíčovou roli ve vývoji moderního norského sociálního státu.

Einar Már Guðmundsson

Einar Már Guðmundsson je islandský spisovatel a básník, který je známý svými romány a prózami. Jeho díla jsou často komická a obsahují prvky magického realismu. V roce 1995 byl oceněn Nordickou cenou pro literaturu.

Einar Englund

Einar Englund byl finský skladatel, který se specializoval na symfonickou hudbu, opery a filmovou hudbu. Jeho díla jsou charakteristická silnými melodiemi a dramatickým výrazem.

Další podobná jména

Einar , Dustin , Erik , Gleb , Dane , Uwe , Jak , Torsten , Agnar , Krok

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.