Jméno pro dívku Judith

Judith je ženské jméno a jeho význam je identický s jménem Judita. V češtině má Judith dlouhodobou tradici a vyskytuje se zde více než 100 let. Původ tohoto jména je hebrejský. V češtině je Judith spojována s významem 'žena z Judah'. Mezi známé osobnosti s tímto jménem patří například herečka Judith Dench, známá zejména díky svým představením v divadle a filmu. Dále je zde také Judith Light, americká herečka známá zejména z televizního seriálu Who's the Boss?. Judith Ježková je česká zpěvačka známá svým působením v hudební skupině J.A.R. Judith Sheindlin, známá též jako Judge Judy, je americká právnička a televizní osobnost. Toto jméno také používá spisovatelka Judith McNaught při publikaci svých románů.

Původ

hebrejský

Význam

v češtině znamená 'žena z Judah'

Svátek

  • 5. květen (Německo)
  • 5. květen (Francie)

Slavní nositelé

Judith Dench

Judith Dench je britská herečka, která si získala světovou proslulost. Její nejznámější role zahrnují postavu M v James Bondovských filmech a několik významných úloh na divadelních prknech.

Judith Light

Judith Light je americká herečka, která se proslavila především rolí ve slavném televizním seriálu Who's the Boss?. Je držitelkou několika ocenění za svou práci v oblasti herectví.

Judith Ježková

Judith Ježková je česká zpěvačka, která se stala známou díky svému působení v hudební skupině J.A.R. Její výrazný hlas a charisma ji udělaly populární nejen na české hudební scéně.

Judge Judy

Judge Judy, vlastním jménem Judith Sheindlin, je americká právnička a televizní osobnost, která se proslavila jako moderátorka vlastního soudního televizního pořadu. Je známá pro svou tvrdou, avšak spravedlivou povahu.

Judith McNaught

Judith McNaught je americká spisovatelka, známá svými romantickými romány. Je autorkou bestsellerů, které se často objevují na žebříčcích nejprodávanějších knih.

Další podobná jména

Tova , Penka , Antoinetta , Marie , Analisa , Orah , Jedída , Elizabeth , Rebecca , Gana

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.