Jméno pro dívku Filipka

Filipka je ženská varianta jména Filipa. Je to české jméno s kořeny ve slovanské tradici. Filipka má stejný význam jako jméno Filip, které znamená 'milý', 'milovaný' nebo 'přítel koní'. V české společnosti se jméno Filipka vyskytuje již od středověku a stále je poměrně populární. Je spojováno s osobnostmi, jako je herečka Filipka Slavíková nebo zpěvačka Filipka Mrkvicová. Dalšími známými Filipkami jsou například malířka Filipka Hronová nebo spisovatelka Filipka Kudrnová.

Původ

slovanský

Význam

Filipka znamená 'milá', 'milovaná' nebo 'přítel koní' v češtině.

Slavní nositelé

Filipka Slavíková

Filipka Slavíková je česká herečka, která se proslavila zejména svou rolí ve filmu Pouta. Vystupuje také v divadle a získala několik ocenění za svoji práci na jevišti.

Filipka Mrkvicová

Filipka Mrkvicová je česká zpěvačka, která se proslavila svou účastí v talentové show Česko Slovenská SuperStar. Její pěvecký talent již získal širokou popularity a stala se jednou z nejznámějších mladých zpěvaček v České republice.

Filipka Hronová

Filipka Hronová je česká malířka, jejíž díla jsou známá pro svou originalitu a barevnost. Je považována za jednu z předních současných umělkyní v České republice.

Filipka Kudrnová

Filipka Kudrnová je česká spisovatelka, autorka několika úspěšných knih pro děti a mládež. Její literární styl je zábavný a přístupný pro mladé čtenáře.

Filipka Novotná

Filipka Novotná je česká sportovkyně, která se věnuje gymnastice. Získala několik medailí na mezinárodních soutěžích a reprezentuje Českou republiku na mezinárodních akcích.

Další podobná jména

Sophy , Jiskra , Janet , Svitlana , Ljubomíra , Galina , Jo , Věra , Miromila , Sane

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.