Jméno pro chlapce Zlatko

Zlatko je mužské jméno, které má svoje kořeny ve jméně Zlatan. V češtině se jméno Zlatko vyskytuje zřídka, ale má svoje místo mezi oblíbenými mužskými jmény v jiných kulturách. Jméno Zlatko je odvozeno z chorvatského slova 'zlatko', což znamená 'zlatý'. Význam jména je tedy spojen s bohatstvím a cenností. Jméno Zlatko je vhodné pro muže, kteří se rádi obklopují luxusem a mají smysl pro cenné věci. Mezi známé osobnosti s tímto jménem patří například Zlatko Zahovič, slovinský fotbalista, který si získal respekt ve světě fotbalu. Dalšími známými osobnostmi s jménem Zlatko jsou například Zlatko Hrčkovski, makedonský fotbalista, a Zlatko Kranjčar, chorvatský fotbalový trenér. Jméno Zlatko také může odkazovat na Zlatka Šugmana, slovinského herce, který se proslavil v divadle, filmu i televizi.

Původ

slovanský

Význam

Jméno Zlatko má svůj původ ve slovanské kultuře a znamená 'zlatý'.

Svátek

  • 12. červen (Slovensko)

Slavní nositelé

Zlatko Zahovič

Zlatko Zahovič je slovinský fotbalista, který se proslavil svým talentem a dovednostmi ve světě fotbalu. Je považován za jednoho z nejlepších slovinských fotbalistů všech dob.

Zlatko Hrčkovski

Zlatko Hrčkovski je makedonský fotbalista, který se uplatnil na mezinárodní scéně. Je znám svou rychlostí a technikou a stal se jedním z klíčových hráčů v národním i klubovém týmu.

Zlatko Kranjčar

Zlatko Kranjčar je chorvatský fotbalový trenér a bývalý hráč. Odvedl vynikající práci jako trenér různých klubů i národních týmů a je považován za jednoho z nejúspěšnějších trenérů v Chorvatsku.

Zlatko Šugman

Zlatko Šugman je slovinský herec, který se proslavil svými výkony v divadle, filmu i televizi. Jeho talent a přirozená osobnost ho přivedly k úspěchu v uměleckém světě.

Další podobná jména

Wiesław , Bolek , Vítěslav , Bratislav , Vjačeslav , Tomislav , Alojz , Boleslav , Mikoláš , Kirilo

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.