Jméno pro chlapce Tiber

Tiber je mužské jméno, které má v češtině význam „pocházející z rodu Tiberiů“ nebo „zasvěcený bohu řery Tiber“. Jméno je původem latinské a patří mezi méně častá jména. V letech 2016-2019 bylo jméno Tiber průměrně na 225. místě žebříčku oblíbenosti jmen mezi nově narozenými dětmi. O popularitě jména svědčí jeho mírně nižší umístění v žebříčku. Jméno Tiber je spojováno s několika osobnostmi, které získaly určitou slávu. Mezi nejznámějšími jsou například Tiberius Iulius Caesar Augustus, který byl jedenáctým římským císařem, nebo Tiberius Sempronius Gracchus, římským politikem a reformátorem. Další významnou osobností s tímto jménem je Tiberius Claudius Nero, který se stal čtvrtým římským císařem. Jméno Tiber zastává historický význam a připomíná éru starověkého Říma.

Původ

latinský

Význam

Jméno Tiber má v češtině význam „pocházející z rodu Tiberiů“ nebo „zasvěcený bohu řery Tiber“.

Slavní nositelé

Tiberius Iulius Caesar Augustus

Tiberius Iulius Caesar Augustus byl jedenáctým římským císařem. Pocházel z Julsko-klaudijské dynastie a jeho vláda trvala od roku 14 n.l. do roku 37 n.l. Během svého působení se snažil obnovit Římskou říši po nástupu císaře Augusta. Byl známý svou zálibou v luxusu a extravagantním životním stylem.

Tiberius Sempronius Gracchus

Tiberius Sempronius Gracchus byl římský politik a reformátor. Působil v 2. století před n.l. a bojoval za práva a podporu římských rolníků. Jeho snahy o reformy vyvolaly rozsáhlé spory a nakonec vedly k jeho zavraždění senátem. Tiberius Sempronius Gracchus se stal symbolem boje za sociální spravedlnost a rovnost.

Tiberius Claudius Nero

Tiberius Claudius Nero byl čtvrtým římským císařem. Nastoupil na trůn po smrti Caliguly a jeho vláda trvala od roku 41 n.l. do roku 54 n.l. V průběhu svého panování provedl významné reformy v administrativě a prosazoval práva alespoň částečné zpřístupnění pro všechny svobodné občany. Tiberius Claudius Nero byl také známý jako spisovatel, zejména historik.

Další podobná jména

Mariusz , Marino , Silvano , Eloy , Valentín , Marcell , Longin , Orson , Marco , Martín

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.