Jméno pro chlapce Sigmund

Sigmund je mužské jméno českého původu. Podle českého kalendáře má svátek 7. dubna. Jméno Sigmund je variantou jména Zikmund a jejich význam a původ jsou zcela totožné. Jde o jméno s bohatou historií a tradicí. Jeho původ lze najít ve slovanském a germánském prostředí. Jméno Sigmund je spojováno se vztahem k vítězství a ochraně. Je to jméno, které nosily nebo nosí některé významné osobnosti, které se proslavily v různých oblastech společenského života, jako například věda, umění, politika nebo sport.

Původ

slovanský

Význam

Jméno Sigmund má v češtině význam 'vítěz v boji' nebo 'ochránce'.

Svátek

  • 1. květen (Česko)

Slavní nositelé

Sigmund Freud

Sigmund Freud byl rakouský lékař a zakladatel psychoanalýzy. Jeho výzkum a teorie v oblasti lidské mysli a chování zásadně ovlivnily psychologii a psychoanalýzu. Je považován za jednu z nejvýznamnějších osobností moderního myšlení.

Sigmund Jähn

Sigmund Jähn byl německý kosmonaut a první Němec ve vesmíru. V roce 1978 absolvoval svůj kosmický let na palubě sovětské vesmírné lodi Sojuz 31.

Sigmund Romberg

Sigmund Romberg byl americký hudební skladatel a dirigent. Je známý především pro svou prací v oblasti muzikálů, které tvořily důležitou část americké hudební scény v první polovině 20. století.

Sigmundur Davíð Gunnlaugsson

Sigmundur Davíð Gunnlaugsson je islandský politik a bývalý předseda progresivní strany. V roce 2013 se stal předsedou vlády Islandu. Jeho politické působení bylo poznamenáno kontroverzemi, které vedly k jeho rezignaci v roce 2016.

Sigmund Rascher

Sigmund Rascher byl německý lékař během druhé světové války. Byl zodpovědný za provádění nehumánních lékařských experimentů na vězních v koncentračních táborech. Po válce byl odsouzen k trestu smrti za válečné zločiny.

Další podobná jména

Mnislav , Milíč , Leontij , Alain , Živko , Vlaďko , Přemyslav , Milen , Giorgio , Radegast

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.