Jméno pro chlapce Paweł

Jméno Pawel je odvozeninou a variantou jména Pavel. V češtině se vyskytují také varianty Pavlík, Pavlíček, Pavlas a Pavluša. Jde o mužské jméno, které je častěji užíváno ve slovanských zemích, včetně České republiky. Původ jména je slovanský a vychází z hebrejského jména Pavel, které znamená „malý“ nebo „skromný“. Jméno Pawel se v české společnosti vyskytuje spíše sporadicky a nezaznamenalo větší úspěch mezi rodiči novorozenců. Oblíbenost jména Pawel se ve sledovaném období 2016-2019 pohybovala na 207. místě v žebříčku nejčastěji zapsaných jmen.

Původ

slovanský

Význam

Jméno Pawel znamená v češtině „malý“ nebo „skromný“.

Svátek

  • 29. červen (Česko)

Podobná jména a varianty

Pavlas, Pavluša, Pavlík, Pavlín, Pavlíček, archaickápodoba

Slavní nositelé

Pawel Adamowicz

Pawel Adamowicz byl polský politik a v letech 1998-2019 působil jako starosta Gdaňsku. Byl známý pro své angažmá v boji za lidská práva a demokracii. Bohužel, v lednu 2019 byl zavražděn při veřejné akci.

Pawel Deląg

Pawel Deląg je polský filmový a divadelní herec. Známý je především díky své roli Jána Kantyho Stępnia v filmu 'Pan Tadeusz' (1999) režiséra Andrzeje Wajdy.

Pawel Fajdek

Pawel Fajdek je polský atlet, specializující se na hod kladivem. Je dvojnásobným mistrem světa v této disciplíně (2013, 2015) a získal také zlatou medaili na Letních olympijských hrách mládeže 2010.

Pawel Huelle

Pawel Huelle je polský spisovatel a scenárista. Mezinárodně je známý díky svému románu 'Smrt ve Gdaňsku' (1996), který se stal bestsellerem a získal několik literárních ocenění.

Pawel Nolbert

Pawel Nolbert je polský výtvarník a designér. Jeho práce zahrnují grafický design, ilustrace, fotografii a 3D vizualizace. Spolupracoval s řadou světových značek a jeho díla byla vystavena na mnoha výstavách.

Další podobná jména

Hvězdoslav , Hainz , Slavoboj , Drahomír , Srdjan , Tomeš , Liboš , Lukasz , Svätoslav , Beno

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.