Jméno pro chlapce Patrick

Patrick je častá odvozenina a varianta jména Patrik. Je oblíbené mezi rodiči v České republice. Význam jména Patrick je zcela totožný s významem jména Patrik. Jméno pochází z germánského jazyka a znamená 'šlechtic' nebo 'mužský'. Jde tedy o českou variantu germánského jména. Patrick je rovněž oblíbené u novorozených dětí, přičemž se umístilo v průměru na 152. místě v pořadí oblíbenosti jmen zapsaných novorozeným dětem v letech 2016-2019.

Význam

Jméno Patrick má v češtině význam 'šlechtic' nebo 'mužský'.

Svátek

  • 17. březen (Česko)

Podobná jména a varianty

Pat, Patekaj., Patriček, Paty, Paťo, Páťa

Slavní nositelé

Patrick Stewart

Patrick Stewart je britský herec a režisér. Proslavil se zejména rolí kapitána Jeana-Luca Picarda v televizním seriálu Star Trek: Nová generace. Je také známý díky svému hereckému výkonu ve filmové sérii X-Men, kde ztvárnil profesora Charlese Xaviera.

Patrick Dempsey

Patrick Dempsey je americký herec, který se proslavil rolí Dr. Dereka Shepherda v televizním seriálu Chirurgové. Mimo to je také známý svými filmovými rolí, například ve snímku Bridget Jonesová: S rozumem v koncích.

Patrick Swayze

Patrick Swayze byl americký herec, zpěvák a tanečník. Proslavil se zejména rolí Johnnyho Castleho ve filmu Špinavý tanec. Mezi jeho další známé filmy patří Duch, Příliš mnoho a Bronx.

Patrick Wilson

Patrick Wilson je americký herec, který se objevil ve filmech jako Insidious, Noc démonů, Óčko a Aquaman. Mimo to se také uplatnil na divadelních prknech, získal nominaci na Tony Award za svou roli v muzikálu The Full Monty.

Patrick J. Adams

Patrick J. Adams je kanadský herec, který se proslavil rolí Mika Rosse v televizním seriálu Suits: Nábor nováčka. Kromě toho se objevil například ve snímcích Podaří se Jimmyho udolat a Odsouzení.

Další podobná jména

Ghassan , Ničervan , Zlatoslav , Spytihněv , Jadrien , Ivan , Stefanos , Bolemír , Darren , Jarig

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.