Jméno pro chlapce Michal

Michal je mužské křestní jméno, které se vyskytuje v různých podobách jako Míša, Miki, Míšánek, Miška, Michálek, Mišák. Původ jména je hebrejský a objevuje se již v Bibli jako jméno jednoho z Apoštolů. V České republice bylo v roce 2016 registrováno 118,915 nositelů tohoto jména, čímž se umístilo na 13. místě jmenné statistiky. V horoskopu je Michal popisován jako zodpovědný muž s nadhledem, který dokáže čelit překážkám a ukázat smůle záda. V milostných vztazích potřebuje partnerku, která ho respektuje jako introverta a nevyvíjí na něj tlak. Jméno Michal má varianty v různých jazycích, například Mitchell, Mike, Mick, Micky, Michel, Mischa, Miguel, Michele, Mihály, Michail. V letech 2016-2019 bylo jméno Michal průměrně na 15. místě nejpoužívanějších jmen pro novorozence. Mezi významné osobnosti s tímto jménem patří český herec Michal Suchánek, hudebníci Michal David a Michal Malátný, a český spisovatel Michal Viewegh.

Původ

hebrejský

Význam

Ten, který je jako Bůh, podobný Bohu

Svátek

  • 29. září (Česko)

Podobná jména a varianty

Michálek, Miki, Miška, Mišák, Míša, Míšánek

Slavní nositelé

Michal Viewegh

Český spisovatel, autor mnoha populárních knih, které se těší velkému čtenářskému zájmu.

Michal Malátný

Český hudebník a člen skupiny Michal Malátný Band, vystupuje také sólově.

Michal Suchánek

Český herec, který se objevil v mnoha filmových a televizních rolích.

Michal David

Michal David je český zpěvák, skladatel a textař. Narodil se 14. července 1960 v Praze a jeho první velký hit byla píseň "Non-stop". V jeho repertoáru najdeme mnoho dalších úspěšných písní, například "Nehoďte ho do vody", "My valčík", či "Pusti mě do plavby".

Další podobná jména

Alexandros , Mitko , Izmael , Tomai , Mateusz , Natanael , Ezdreáš , Daniel , Amos , Jairo

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.