Jméno pro chlapce Jakub

Jméno Jakub pochází z hebrejského původu a je mužským křestním jménem. Význam jména souvisí s biblickým příběhem o Jákobovi, který byl druhorozeným dvojčetem a při porodu se držel za patu svého bratra Ezaua. V horoskopu se Jakub popisuje jako inteligentní muž, který je schopen dělat cokoli v životě. Má tendenci mít silné ego, což mu může způsobovat problémy v partnerství. Miluje hudbu a nedokáže si svůj život bez ní představit. V cizích jazycích se jméno Jakub překládá jako Jacob/James (anglicky), Jacques (francouzsky), Giacobbe/Giacomo (italsky), Santiago (španělsky), Jakov (rusky), Jakab (maďarsky), Tiago (portugalsky) a Jaakko (finsky).

Původ

hebrejský

Význam

Mužské jméno Jakub znamená ten, kdo se drží za patu, neboli druhorozený.

Svátek

  • 25. červenec (Česko)
  • 25. červenec (Slovensko)

Podobná jména a varianty

Jakeš, Jakoubek, Jakubek, Kuba, Kubeš, Kubík, Kubíček

Slavní nositelé

Jakub Smolík

Jakub Smolík je český zpěvák, který se proslavil zejména ve 90. letech. Vydal řadu populárních alb a představoval hudební ikonu té doby.

Jakub Vágner

Jakub Vágner je český rybář a moderátor, který se proslavil svými expedicemi a dokumentárními pořady o rybaření. Je známým tváří televize na téma přírody a loveckých znalostí.

Jakub Zedníček

Jakub Zedníček je český herec, který se proslavil díky svému vystupování v televizním pořadu Český Jura. Je také známý jako autor a interpret humoristických písňových textů.

Jakub Štáfek

Jakub Štáfek je český herec, který se objevil ve filmech jako Snowboarďáci, Ženy v pokušení nebo Anděle všedního dne. Je také aktivním divadelním hercem.

Jakub Jan Ryba

Jakub Jan Ryba byl český hudební skladatel ze 18. století. Nejvíce je známý díky vánoční mši s názvem Česká mše vánoční, kterou složil v roce 1796.

Další podobná jména

Saul , Mateusz , Izmael , Kuneš , Amirhan , Uriáš , Semeon , Zack , Iljič , Kiril

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.