Jméno pro chlapce David

Jméno David je velmi populární v České republice, nosí ho 101311 lidí, a je na 29. místě jmenné statistiky. Jeho původ je hebrejský a význam zahrnuje slova jako náčelník, miláček a strýček. David se proslavil jako izraelský král, který jako jinoch přemohl pelištejského obra Goliáše. Byl potrestán za své chyby, ale i přes to byl znám jako silná osobnost, která dokázala přitahovat ostatní svojí otevřeností a upřímností. V horoskopu je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana a vhodnou barvou je modrá, oranžová a zelená. Mezi významné osobnosti s tímto jménem patří starověký židovský král David, Svatý David, David Beckham a David Prachař.

Původ

hebrejský

Význam

Silná osobnost, která se jen tak něčeho nezalekne. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži.

Svátek

  • 30. prosinec (Česko)

Podobná jména a varianty

Davek, Davy, Davídek, Davča, Dejv, Dóda, Videk

Slavní nositelé

David Beckham

Britský fotbalista a bývalý kapitán anglické fotbalové reprezentace. Je známý svými úspěchy ve světového fotbalu a také svým charakteristickým stylem.

David Prachař

Český herec, který získal několik ocenění za své herecké výkony v divadle, filmu a televizi. Je známý například z filmů Kolya a Tobruk.

David I. Skotský

Skotský král, který vládl ve 12. století. Během jeho vlády došlo ke konsolidaci skotského království a rozkvětu kultury.

Svatý David

Velšský biskup a patron, který je uctíván jako světec. Je spojován s mnoha zázraky a je patronem Walesu.

David Oistrach

Světově proslulý ruský houslový virtuos a dirigent, který je považován za jednoho z největších houslových umělců všech dob.

Další podobná jména

Mihai , Tuvia , Jas , Ksaverij , Christiaan , Tomáš , Dávid , Milík , Edvin , Yousif

Reklama

Tipy a zajímavosti o jménech

Kdo vymyslel příjmení?

Dědičnost příjmení (podle otcovské linie) byla zavedena císařským patentem Josefa II. v roce 1780. I přes toto nařízení nemanželské děti běžně nadále přijímaly příjmení svých matek. Příjmení v té době vznikala z různých zdrojů, včetně příjmů, přezdívek, jmen odvozených od původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména podle chalupy.