Jméno Božetěch je mužské křestní jméno slovanského původu. Má význam útěcha Boha, boží útěcha. Tento muž se často stává dobrým přítelem, důvěrníkem a životním partnerem. Má jasno ve svých vztazích a umí naslouchat potřebám druhých. Je oblíbeným a oblíbenost jména Božetěch mezi novorozenci v letech 2016-2019 se pohybovala kolem 207. místa. Mezi významné osobnosti s tímto jménem patří opat Sázavského kláštera Božetěch a slovenský malíř a fotograf Jozef Božetech Klemens.
Původ
slovanský
Význam
význam útěcha Boha, boží útěcha
Svátek
- 26. únor (Česko)
Podobná jména a varianty
Slavní nositelé
Jozef Božetech Klemens
Slovenský malíř a fotograf
Božetěch (opat sázavského kláštera)
Božetěch, činný do roku 1096, byl mnich řádu benediktinů, malíř, sochař a poslední slovanský opat sázavského kláštera. Pocházíme zejména z informací z Kroniky Mnicha sázavského, která popisuje vznik sázavského kláštera, a jedné interpolace v textu Kosmovy kroniky od Mnicha sázavského.
Božetěch pravděpodobně získal vzdělání ve škole sázavského kláštera, ale o jeho kariéře není mnoho známo. V roce 1091 byl zvolen čtvrtým opatem sázavského kláštera po Jimramovi (Emeramovi). Měl příznivý vztah s českým králem Vratislavem, což mu umožnilo využívat královu přízeň.
Jeho rozhodnutí korunovat krále při slavnostní mši v roce 1091 vyvolalo kontroverzi, protože to bylo výsostné právo pražského biskupa. Jako trest za tuto činnost byl Božetěch pověřen vytvořením plastiky Ukřižovaného v životní velikosti a předáním ji do Říma. V roce 1096 byl Božetěch spolu s dalšími mnichy, kteří praktikovali slovanskou liturgii, vyhnán ze sázavského kláštera.